Hemen Başvur
Kurumsal / Şirketimiz
Şirketimiz
1997
Kuruluş
Merkez Faktoring müşterilerine yurt içi ve yurt dışı faktoring hizmetleri vermek amacıyla kuruldu.
2008
BDDK'dan Faaliyet İzni Alınması
Merkez Faktoring, BDDK’nın 2714 sayılı Kararı ile Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca faaliyet izin belgesi aldı.
2015
Ortaklık Yapısında Değişiklik
Kurucu ortaklar Merkez Faktoring'deki hisselerini devrederek Şirket'ten ayrıldı. Bahri Uğraş şirketin hakim ortağı ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü oldu. Merkez Faktoring ortaklık yapısındaki değişiklikle birlikte büyüme stratejisi ve hedeflerini revize etti. Merkez Faktoring hızlı ve güvenli büyüme stratejisi çerçevesinde Kobi segmentinde büyümek, uluslararası faktoring faaliyetlerine başlamak gibi klasik faktoring faaliyetlerinin yanı sıra düşük riskli yeni faktoring ürün/hizmetleri geliştirerek rekabet gücünü arttırmayı hedeflemiştir.
2015
Erişim Faktoring'in katılımı
Bahri Uğraş ve diğer ortaklar KOBİ faktoringinde uzman bir faktoring şirketi olan Erişim Faktoring A.Ş.'nin hisselerinin tamamını satın alarak bu şirketi Merkez Faktoring çatısı altında birleştirdi.
2016
Tellza'nın Merkez Faktoring hissedarı olması
Kanada merkezli bir telekom şirketi olan Tellza Communications Inc. Merkez Faktoring'e %9,9 oranında ortak oldu
2016
FCI (Factors Chain International) Üyeliği
90 ülkeden 400'den fazla faktoring şirketinin temsil edildiği uluslararası bir platform olan FCI'a üye olmak Merkez Faktoring'e muteber yabancı faktoring şirketlerinden oluşan bir muhabir ağı üzerinden uluslararası faktoring hizmetleri sunması konusunda önemli katkı sağlamıştır.


Merkez Faktoring A.Ş.
 

1997 yılında faaliyetlerine başlamış olan ve 2714 sayılı karar gereği olarak 2008 yılında BDDK’ndan Faaliyet Belgesini almış olan Merkez Faktoring A.Ş., aynı zamanda dünyanın en büyük faktoring zincirlerinden olan Factors Chain International (FCI) ve Finansal Kurumlar Birliği (FKB) üyesidir.

32.000.000-TL ödenmiş sermayesi bulunan Merkez Faktoring halen Kempinski Residences Astoria, Büyükdere Caddesi No:127 B Kule Kat:4 Esentepe-Şişli, İstanbul adresinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Bahri Uğraş, Yönetim Kurulu üyeleri Beşir Özmen ve Erhan Özçelik’ten oluşmaktadır.

Merkez Faktoring A.Ş.’nin ana faaliyet konusu yurtiçi / yurtdışı mal ve hizmet satışlarından doğmuş ve/veya doğacak her çeşit faturalı alacaklar karşılığında,  müşterilerinin finansal talep ve beklentilerine uygun yapıda faktoring hizmetleri vermektedir.

Merkez Faktoring A.Ş.’nin yönetim hedefi, içinde bulunduğu finansal sektörde, bilgi birikimi yüksek ve deneyimli kadroları ile müşterilerinin faktoring hizmeti beklentilerine çözüm üreten önemli aktörlerden biri olmaktır. Bu hedef doğrultusunda Merkez Faktoring A.Ş. 2015 yılı içerisinde Erişim Faktoring A.Ş. ile birleşerek satış ve pazarlama ağını genişletmiştir. Bu kapsamda çeşitli sektör ve segmentten müşterilere geniş bir ürün yelpazesiyle kaliteli ve hızlı hizmet sunarak, kalıcı ve güvenli bir şekilde büyüme stratejisi belirlenmiştir. Ayrıca müşterilerin özel ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanan faktoring tahsilat, finansman ve garanti hizmet paketleri ile de projeler geliştirilerek ürün çeşitliliği artırılmıştır.

Merkez Faktoring A.Ş., faktoring alanında ve genel anlamda finansal hizmetler sektöründe sağlıklı büyüme ve gelişme hedefi ile faaliyetlerine devam etmektedir.